Etkinlik Bilgisi

Etkinlik Geçmiştir

  • Tarih : 13.05.2011

12. Ergen ve Arkadaşları

İstanbul Psikanaliz Derneği olarak on ikincisini düzenlediğimiz Gençlik Üzerine Tartışmalar etkinliğimizde bu yıl ergenlik dönemi için vazgeçilmez bir olgu olan arkadaşlarla, akranlarla, yaşıtlarla ilişkiler konusunu ele alacağız. 

Çocukluğu anne babasız düşünmek nasıl olanaksızsa, ergenliği de yaşıtlar, arkadaşlar olmadan tanımlamak o denli zordur. Ergenlik dışarı çıkmak demektir. Anne baba evde bırakılır ve dışarıya arkadaşlarla birlikte olmaya çıkılır. Arkadaşları ergene yeni özdeşleşim nesneleri ve yepyeni idealler sunarlar. Okul, sokak, yol, spor salonları ve eğlence ortamları arkadaşlarla doludur. Ergen anne babasının sağladığı toplumsal ortamın dışında kendisine yeni bir alan yaratmaya uğraşırken, yaşıtları onun en önemli dayanakları olacaktır. Ancak bu ilişkilerin sorunsuz oldukları ya da hiç güçlük yaratmadıkları da düşünülmemelidir. “Kötü ve zararlı arkadaşlar” yalnızca anne-babaların korkulu düşleri midir? Peki ya hiç arkadaşı olmayan ergenler?    

Bu etkinliğimizde “ergen ve arkadaşlarını” tüm yönleriyle tartışmaya çalışacağız. Konuk konuşmacımız Paris Psikanaliz Kurumu üyesi François Richard, ergenlik alanında uzman bir psikanalisttir. Richard ergenlik döneminde akran ilişkilerinin önemini ergen patolojisi ve toplumsal bağ çerçevesinde ele alan bir konferans verecek ve bir de klinik çalışmaya katılacaktır.   

 

İstanbul Psikanaliz Derneği

12. Gençlik Üzerine Tartışmalar

 

  “Ergen ve Arkadaşları”

 

Program 

 

Ergen ve Akranlar Grubu. Ergen Patolojisi ve Toplumsal Bağ

François Richard

 

Ergenlerde Akran İlişkileri ve Kendine Zarar Verme Davranışı

Selda Lüleci

 

Arkadaşsız Ergenler

Göver Kazancıoğlu

  

Birlikte Büyümek, Okul Arkadaşlıkları

Şükran Başarır

 

Ergenlik; Arkadaşlıktan Dostluğa

Talat Parman

 

Arkadaşlık; Kıvılcım, Ateş ve Küller

Nergis Güleç

 

Ergen ve Yol Arkadaşları

Zehra Karaburçak Ünsal

 

Ergenlikte Takım Arkadaşlıkları

Burçin Balkaş, Arzu Özyiğit