Etkinlik Bilgisi

Etkinlik Geçmiştir

  • Tarih : 22.05.2015

16. Ergenlik ve Korkular

Psikanalitik kuramının ve uygulamanın çeşitli alanlarında araştırma ve tartışma etkinliklerini sürdüren İstanbul Psikanaliz Derneği, bu çerçevede on altı yıldır, gençlik-ergenlik dönemiyle ilgili soruların ve sorunların ele alındığı bir sempozyum düzenlemektedir. 

Gençlik üzerine tartışmalar sempozyumunda bu yıl “ergen ve korkuları” tartışılacaktır. Kaygılar, korkular ve fobiler ergenlik ruhsallığının vazgeçilmez öğelerindendir. Okul korkusu, sınav korkusu, değişen bedenin yarattığı korkular, cinsellikle ilgili olanlar, erişkinlerle ve akranlarla ilişkilerin yarattıkları, önemli kararların arifesinde olmanın neden olduğu korkuların yanı sıra geç kalmışlık korkuları, büyümek korkusu ve elbette çocuk kalmak korkusu ... 

Öte yandan ergenlerin/gençlerin anne babalarında ve toplumun genelinde yarattıkları korkuları da listeye eklemek gerekir. Ancak onların korkusuz oldukları ya da böyle olduklarına inanıldığı da doğrudur. Öyleyse bir halk deyişini biraz değiştirerek şöyle diyebiliriz; Korku yalnızca dağları değil ergenleri de bekler! 

16. Gençlik Üzerine Tartışmalar etkinliğinde ergenlerle çalışan klinisyenlerin, öğretmenlerin, eğitimcilerin neredeyse her zaman karşı karşıya kaldıkları “korkuların” nedenleri ve çözümleriyle ilgili sorulara yanıt arayacağız. Paris Diderot Üniversitesi emekli öğretim üyesi ve Uluslararası Ergen Psikanalizi Topluluğu (CILA)’nın kurucularından Annie Birraux ile birlikte ergenlik-gençlik dönemi ruhsallığının bu önemli konusunu tartışacağız. 

 

İstanbul Psikanaliz Derneği

 16. Gençlik Üzerine Tartışmalar

 

"Ergenlik ve Korkular"

 

22- 23 Mayıs 2015

İstanbul Fransız Kültür Merkezi

 

Program 

 

“Okul Fobisi Var mıdır?”

Annie Birraux

 

Konferans Üzerine Tartışma

Annie Birraux, Talat Parman

  

“Ergen ve Korkularının Kavşağındaki Bedeni”

Özen Alemdar

 

“Sanalın Gölgesindeki Korkular”

Neslihan Zabcı

  

“İçerde Kimse Var mı?”

Filiz Torun

 

“Ergenlerle Çalışmak ve Korkular”

Nergis Güleç

 

Olgu Sunumu ve Tartışma

 “Kapsül Beden, Kapsül Yaşam”

Annie Birraux, Göver Kazancıoğlu 

 

“Korkuya Karşı: Yetişmek ya da Sonuna Kadar Gitmek”

Harika Yücel Engindeniz

 

“Bastırılmış Ergenlik, Karikatür Erişkinlik (Ergenlik Korkusu)”

İshak Sayğılı

 

“Korkunun Ötesinde: Adanmış Gençlik”

İlker Özyıldırım

 

Murathan Mungan ile Söyleşi

Nergis Güleç