Etkinlik Bilgisi

Etkinlik Geçmiştir

  • Tarih : 21.11.2008

10. Psikanaliz ve Arzular

12–13 Kasım 1999 tarihinde ilk kez Uluslararası İstanbul Psikanaliz Buluşmalarını düzenlediğimizde bu etkinliğin uzun soluklu olmasını düşünüyorduk. Nitekim öyle oldu ve bu yıl onuncu kez çeşitli ülkelerden psikanalistleri önemli bir konunun etrafında bir araya getiriyoruz. 

Uluslararası İstanbul Psikanaliz Buluşmaları bugüne kadar Türkiye, Fransa, İngiltere, ABD, İtalya, Romanya, Bulgaristan, Yunanistan, Lübnan, İsrail, İspanya ve Belçika’dan yani 12 ülkeden, 130’dan fazla konuşmacıyı ve 1000’nin üzerinde katılımcıyı bir araya getirmeyi başarmıştır.  Etkinlikte sırasıyla “kendimize yabancı olanın, bilinç dışının keşfi”, “gelenek ve geleneğin iletimi”, “zaman ve psikanaliz”, “melankoli”, “histeri”, “psikoz”, “kadınlık” , “çocuk ve erişkin psikosomatiği” ve “kuşaklararası iletim” konuları ele alındı. 

Uluslararası İstanbul Psikanaliz Buluşmalarında 1999–2003 yılları arasında yapılan konuşmaların önemli bir bölümü Psikanaliz Yazılarında yayınlanmıştır. Bu metinler 2004 yılından başlayarak ayrı bir dizi olarak Psikanaliz Buluşmaları adıyla yayınlanmaktadır.

Bu yıl Uluslararası İstanbul Psikanaliz Buluşmalarının konusunu Psikanaliz ve Arzular olarak belirledik. Arzu psikanaliz kuramının merkezinde bir kavram olarak insan ruhsal dünyasının içerisinde kendisini çeşitli yollarla göstermektedir. Gereksinimden farklı olarak toplumsal bağın, “öteki”ni tanımanın, yaratıcılığın itici gücüdür. Arzular sonsuzdur, işte bizde bu toplantımızda psikanalist olma, psikanalizden geçme arzularının yanı sıra, anne olma, baba olma gibi daha pek çok arzuyu sizlerle tartışacağız.

Bu yılki konuk konuşmacılarımız: Claude Smadja, Patrick Miller, Terasa Olmos, Marianne Baudin, Bernard Penot

 

İstanbul Psikanaliz Derneği

10. Uluslararası İstanbul Psikanaliz Buluşmaları

 

 “Psikanaliz ve Arzular”

 

21-22 Kasım 2008

Fransız Kültür Merkezi

 

Program

 

Psikanalistin Çalışmasında Arzunun Değişimleri;

Çocuk Cinselliği ve Epistemofili

Patrick Miller

 

Arzunun Sınırı Var mıdır?

  Levent Kayaalp, Ayça Gürdal Küey, Tevfika Tunaboylu İkiz

       

Ruhsal Yapı Üzerine; Arzu ve Temeli

Teresa Olmos  

 

Arzu ve Çirkinlik

Talat Parman

 

Psikosomatikte Arzunun Yapılanması ve Yapı Bozumu

Claude Smadja

 

Arzunun Paradoksları

Marianne Baudin

 

Arzu ve Analizin Sonu

Elda Abreveya 

 

Annenin Arzusu - Annelik Arzusu

Peykan Gökalp

 

Kadınların Aksesuarları ve Onların Arzuyla İlgili Anlattıkları

Ayşe Kurtul