Psikanaliz ve Pedagoji Seminerleri 2019 2020 Dönemi

İSTANBUL PSİKANALİZ DERNEĞİ

 

Psikanaliz ve Pedagoji Seminerleri (2019/2020 Dönemi)

 

İstanbul Psikanaliz Derneği, eğitimcilere özellikle de psikolojik danışmanlara ve rehberlik çalışanlarına yönelik düzenlediği Psikanaliz ve Pedagoji Seminerleri’ne devam ediyor. Psikanaliz ve pedagoji ilişkisi, psikanalitik kuramın daha özgürleştirici ve geliştirici bir eğitime önemli katkılarda bulunabileceği düşüncesi psikanalizin ilk yıllarından günümüze bir çok analistin ve eğitimcinin ilgisini çekmiştir; psikanalist ve eğitimcilerin bu yöndeki çalışmaları ve belirleyici katkıları da sürmektedir. İstanbul Psikanaliz Derneği, bu birikimi pedagoji alanında çalışanlarla biraraya getirme amacını gözeterek, ilk dönemini geçtiğimiz Şubat-Nisan aylarında gerçekleştirdiği seminer dizisini şimdi daha genişletilmiş olarak sürdürüyor.

 

Bu seminer dizisinde, Biddy Youell’in Öğrenme İlişkileri kitabı (Bağlam Yayınları) odağa alınacak, psikanaliz ve pedagoji ilişkisine dair çeşitli konular Ayşegül Salgın ve Alper Şahin tarafından (bazı oturumlarda farklı konukların eşliğinde) kendi deneyimlerinden örneklerle birlikte tartışılacaktır. Okulda ve farklı eğitsel alanlarda yaşanılan çeşitli durumları ve oluşan sorunları ruhsallık çerçevesinde ele almayı amaçlayan bu seminer programı, eğitimci ve psikolojik danışmanların profesyonel hayatta karşılaştıkları durum ve sorunları psikanalitik bağlamda değerlendirebilmeleri için bir alan yaratmayı amaçlamaktadır.

 

 

PROGRAM

 

24 Eylül 2019 Salı: Gizli Dönem

 

15 Ekim 2019 Salı: Ergenlik

 

26 Kasım 2019 Salı: Başlangıçlar Sonlar Geçiş Dönemleri

 

17 Aralık 2019 Salı: Davranışı Anlamak

 

18 Şubat 2020 Salı: Özel Öğretim Gereksinimleri

 

17 Mart 2020 Salı: Okuldaki Grup Dinamikleri

 

21 Nisan 2020 Salı: Yansıtmalı Süreçler

 

 

 

Seminerler, Salı akşamları saat 20:45–22:45 arasında yapılacaktır.

 

Katılımcılar: Katılımcı sayısı 40 kişi ile sınırlıdır. Eğitsel alan ve kurumlarda çalışan, psikolojik danışmanlar, rehberlik alanı çalışanları, eğitimciler ve sosyal çalışmacıları bu seminer dizisine katılmaya davet ediyoruz.

 

Etkinlik Yeri: İstanbul Psikanaliz Derneği. Büyükdere Cad. Gün Apt. No: 26, Kat: 8,  Daire: 15 Mecidiyeköy/İstanbul.

 

Katılım Ücreti: Yedi seminer için toplam 350 TL’dir. Seminerlere ayrı ayrı kayıt alınmamaktadır.

 

Kayıt: Kayıt bilgisi için, [email protected] adresine başvurunuz. Başvurunuza, mesleki durumunuzu ve kendinizi tanıtan kısa bir not ekleyiniz. Kayıtta başvuru sırasına öncelik verilecektir.

 

 

 

Ayşegül Salgın

 

Psikanalist, İstanbul Psikanaliz Derneği üyesi, Psikanalitik Psikoterapiler Avrupa Federasyonu (EFPP) üyesi çocuk ve ergen psikanalitik psikoterapisti, İstanbul Çocuk ve Ergen Psikanalitik Psikoterapiler Derneği (İÇEPP) kurucu üyesi ve Yönetim Kurulu başkanı.

 

 

Alper Şahin

 

Psikanalist, İstanbul Psikanaliz Derneği üyesi. Lyon II. Lumiere (Fransa), Nijmegen (Hollanda), Harvard (ABD) üniversitelerinde akademik çalışmalarda bulunmuş, Boğaziçi ve Jyvaskyla (Finlandiya) Üniversitesi Eğitim fakültelerinde lisans ve yüksek lisans dersleri yürütmüştür. İstanbul'da çeşitli okulların yöneticilerine danışmanlık, psikolojik danışmanlık bölümlerine süpervizyon vermiştir. Yurt içinde ve dışında psikanaliz, ergenlik, öğretmen eğitimi konularında yayımlanmış makale ve kitap bölümleri vardır. Psikanaliz Defterleri: Çocuk ve Ergen Psikanalizi kitap dizisinin (YKY) yayın kurulu üyesidir. Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi ve Tüm Karşılaştırmalı Eğitim Derneği kurucuları arasında yer almıştır.