Etkinlik Bilgisi

Etkinlik Geçmiştir

  • Tarih : 04.04.2010

IPA 100. Kuruluş Yıldönümü Kutlama: Psikanaliz ve Kadınlar

Uluslararası Psikanaliz Birliği (IPA), Kadınlar ve Psikanaliz Komitesi (COWAP) ve İstanbul Psikanaliz Derneği Ortak Etkinliği 

(Uluslararası Psikanaliz Birliği 100. Kuruluş Yıldönümü Kutlama)

  

“Psikanaliz ve Kadınlar”

  

3 Nisan 2010 

Aynalı Geçit

 

Program

 

“Düşlemledikleri Gibi Bir Anne Olabilmeleri İçin Kadınlara Yardım Etmek”

 Frances Thomson Salo

 

“Ensesti Analiz Etmek: Kronik Travmadan Sonra İyileşme Ne Ölçüde Olanaklıdır?”

 Robert Salo

 

Frances Thomson Salo psikanalisttir, Avustralya Psikanaliz Kurumu ve Uluslararası Psikanaliz Birliği Kadın ve Psikanaliz Komitesi (IPA-Cowap) Başkanıdır. Bu konferansında bebekleri ve çocuklarıyla güçlükler yaşayan annelerle gerçekleştirilen bir klinik çalışmadan yola çıkacak ve kadın-doğum servisine başvuran ve bağlanma sorunları yaşayan kadınlarla yapılan psikanaliz, bireysel ve grup psikoterapileri, analitik eğilimli kısa süreli müdahalelerden elde edilen klinik deneyimleri tartışacaktır.

Robert Salo, psikanalisttir ve Avustralya Psikanaliz Kurumu üyesidir.  Bu çalışmasında ensest ve kronik travmadan sonraki tedavi ve iyileşme süreciyle ilgili sorunları bir genç kadının psikanalizinden yola çıkarak ele alacaktır. Bu klinik sunum terapötik sürece ilişkin bazı sorulara ışık tutabilir. Yeni bir travmaya maruz kalma durumunda ortaya çıkan sorunlar, sahte anıların ortaya çıkışını engellemek, böyle bir deneyimden geçmiş olan bir kişinin uyumunun ne ölçüde olası olduğunu gözden geçirmek vb… bu klinik sunum sırasında ele alınacaktır.